11 marca, 2013
11 marca, 2013
Potrzeba antyoksydantów
Neurony są nieustannie narażone na działanie wolnych rodników, których negatywny wpływ może zostać zniwelowany przez działanie antyoksydantów. Niestety neurony są wrażliwe na oksydację stąd zapotrzebowanie na antyoksydanty jest spore, a co gorsza, oprócz odpowiedniej ilości, muszą być odpowiedniego typu aby przedostać się przez barierę krew-mózg.
Brak stymulacji
Mózg można stymulować na wiele sposobów. Mogą to być ćwiczenia, słuchanie muzyki, czytanie, uczenie się czy zajęcia artystyczne, jednak to nie wszystko. Potrzebne są również neurotransmitery, aby prawidłowa komunikacja i sygnalizacja mogła zaistnieć.
Brak ochrony
Uszkodzenie bariery krew-mózg może powodować neurodegenerację, przez fizyczne umożliwienie szkodliwym (lub takim które nie powinny się znajdować w mózgu) substancjom na przedostanie się do mózgu i uszkodzenie tkanek. Wiele substancji ma odpowiednią moc aby zniszczyć barierę mózgu. Powszechnie znanymi są alkohol, kortyzol, homocysteina, stres oksydacyjny czy nieustabilizowany poziom cukru.
Jak to się ma do odchudzania?
Przede wszystkim zdrowy mózg oznacza równowagę między przekaźnikami nerwowymi, które odgrywają kluczową rolę w naszym samopoczuciu, nastroju, motywacji czy nawet zachciankach.
Np. dopamina pomaga regulować metabolizm i ma działanie stymulujące i motywujące. Gdy mamy niedobór dopaminy pojawia się brak chęci do działania, brak energii czy zachcianki. Serotonina jest chyba najbardziej znanym przekaźnikiem i potocznie nazywana hormonem szczęścia. I faktycznie jej brak powoduje depresję, zachcianki czy niedobory progesterony (a co za tym idzie tycie). To tylko przykłady, których mamy wiele w organizmie.
Dieta i emocje to właśnie kwestia przekaźników nerwowych, których równowaga zostaje zaburzona. To dlatego mamy zachcianki czy też napady na jedzenie gdy jest nam źle.
Co można zrobić?
1) Zwiększyć przepływ tlenu do mózgu
Zajęcie się kwestią potencjalnej anemii wydaje się kluczowe. Ponadto pomóc mogą suplementy jak żeń-szeń czy pieprzowiec
2) Ustabilizować poziom cukru we krwi
3) Zmniejszyć ilość stresu oksydacyjnego
4) Zwiększyć podaż DHA
Omega3 chronią mózg, poprawiają sygnalizację oraz usprawniają funkcje przekaźników nerwowych
5) Zadbać o równowagę między neurotransmiterami
Polecam wykonanie tego testu, aby móc wstępnie oszacować czy nieprawidłowa praca przekaźników nerwowych dotyczy nas bezpośrednio. Zawsze gdy mamy objawy natury emocjonalnej możemy przyjąć, że powyższe ma miejsce