2 czerwca, 2013
2 czerwca, 2013
Co daje kryzys leczniczy?
Taki kryzy leczniczy jest konieczną częścią terapii. Nie należy hamować symptomów lekami. Co ważne, to rozpoznanie kiedy kryzys leczniczy jest tak naprawdę manifestacją choroby na skutek przeładowania systemu toksynami i mechanizmem obronnym a kiedy po prostu pogorszeniem chronicznej choroby.
Jak przebiega kryzys leczniczy?
Kryzys leczniczy pojawia się często podczas zmiany diety, kuracji oczyszczających, postu. Pogorszenie trwa od 3 dni do kilkunastu. Jest to zależne od naszej konstytucji, czyli z jak silnym organizmem się urodziliśmy i jak silny jest teraz, oraz ze stanem poszczególnych organów. Czasami kryzys nie następuje w ogóle. W wielu przypadkach możemy przewidzieć, że nadchodzi po objawach takich jak: ciemny mocz, gorączką, otępienie, obłożony język, uczucie słabości, bóle głowy, dzwonienie w uszach czy zmiany nastroju. W takich sytuacjach można pomóc organizmowi poprzez stosowanie ziół, homeopatii, akupunktury, masaży czy hydroterapii, które wspomogą kanały eliminacji.
Kryzysów leczenia może być wiele podczas jednej kuracji leczniczej, a z każdym z nich powinno być związane wzmocnienie ciała i ostateczne pozbycie się problemów zdrowotnych.
Kryzys leczniczy a dieta eliminacyjna
Gdy mowa o diecie eliminacyjnej kryzys leczniczy jak najbardziej trzeba wziąć pod uwagę, ale w tym przypadku również pojawia się kwestia, że może to być po prostu 'zwykłe’ pogorszenie. Osoby z chorymi przewodami pokarmowymi często mają gorsze dni, w których symptomy nasilają się i stan zdrowia pogarsza. Dodatkowo zmiany takie jak: nowe leki lub dawki leków, suplementy, włączanie innych produktów, zmiana w ekspozycji na toksyny czy silny stres mogą powodować objawy związane z pogorszeniem symptomów.
Reakcja die-off
Podczas diety eliminacyjnej kryzysem leczenia jest najczęściej tzw. efekt die-off. Jest to reakcja na uwolnione toksyny z umierających patogenów, takich jak wirusy, bakterie, pasożyty czy Candida, których ilość jest większa niż zdolności eliminacyjne organizmu. To daje toksyczny stan, w którym pojawiają się symptomy chorobowe. Często dolegliwości przypominają grypę lub przeziębienie.
Co może być związane z reakcją die-off?
Jak przeżyć die-off?
Ważne aby obserwować swój organizm i starać się wprowadzać jak najmniej zmian w jednym czasie. Zastosowanie diety eliminacyjnej plus dobry probiotyk jest wystarczającym punktem startowym. U wielu osób taka zmiana wywołuje zmęczenie, bóle głowy, biegunki i brak energii. To też czas gdy wszelka energia powinna być skupiona na walce organizmu z nadmiarem toksyn. Wszelkie kataboliczne aktywności jak ćwiczenia, stres, redukcja kalorii powinny zostać zaniechane. W zamian pomocna będzie hydroterapia, sauna, masaż suchą szczotką czy dużo regenerującego snu.